Leopold Staff
Matka Boska Jagodna
Matka Boska Jagodna, Panienka Maryja
Która owocnym, rodnym drzewom sprzyja
Chodzi po sadzie kwitnącym i śpiewa
Pocałunkami budząc w wiosnę drzewa
Nocą wieśniaczki jej śpiew słyszą we śnie,
Wieść, aby jagód nie jadły przedwcześnie,
Każdą jagodę z ust matce odjętą
Da zmarłym dziatkom Panna w jagód święto
Święto wspominające nawiedzenie św. Elżbiety przez Maryję powstało w roku 1263 z inicjatywy św. Bonawentury, generała zakonu franciszkańskiego, który wprowadził je we wszystkich wspólnotach Braci Mniejszych. Do liturgii powszechnej zostało wprowadzone przez papieża Bonifacego IX w roku 1389. Oficjalnie ustanowione zostało w 1441 roku podczas Soboru w Bazylei. Aż do Reformy Liturgicznej Pawła VI obchodzono je 2 lipca. W 1969 papież przesunął obchody tego święta na dzień 31 maja.
W Polsce uroczystość ta była bardzo popularna i zespalała się z przedchrześcijańskim świętem płodności, podczas którego składano bóstwom ofiary z płodów ziemi, aby zapewnić sobie urodzaj. Ludowy przekaz głosił, że spodziewająca się Dziecka Maryja wędrowała samotnie 150 km poprzez góry i lasy, żywiąc się zrywanymi po drodze owocami. Dlatego w Polsce powstała tradycja, aby w dniu 2 lipca nie zrywać poziomek, jagód, agrestu, malin, wiśni i porzeczek. Miały pozostać dla Maryi – Jej nie mogło zabraknąć w drodze pożywienia.
Matka Boża Jagodna została patronką matek i kobiet brzemiennych, które wierzyły, że jeśli nie będą zrywać jagód i powierzą się Jej opiece, to za Jej przyczyną urodzą zdrowe dzieci i odejdzie od nich zły omen, a narodzone potomstwo będzie odporne na choroby i czary. Wierzono też, że Matka Boża opiekuje się duszami zmarłych dzieci i w tym dniu zabiera je do nieba na poziomki. W krakowskim Muzeum Narodowym i w Muzeum Miejskim w Żywcu znajdują się wizerunki przedstawiające Matkę Boską z poziomką.

W naszym Kościele Filialnym pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny święto to i związany z nim uroczystości odpustowe obchodziliśmy 2 lipca aż do 2015 roku. W 2016 obchody pierwszy raz odbyły się 31 maja. Chcąc jednak zachować tradycję świętowania „Jagodnej”, postanowiono zorganizować w Wydrnej zabawę ogrodową, której motywem byłyby jagody oraz róże, które niegdyś święciło się w trakcie mszy 2 lipca.
Pierwotnie festyn miał odbyć się w sobotę 3 lipca 2021, jednak tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce tuż przed tym dniem oraz fatalna pogoda sprawiły, że musiał zostać przełożony o tydzień, na 10 lipca. Organizatorem imprezy był Wójt Gminy Dydnia przy współpracy z Radą Sołecką Wsi Wydrna, Gminnym Ośrodkiem Kultury Bibliotek Promocji i Wypoczynku w Dydni, Kołem Gospodyń Wiejskich w Wydrnej oraz OSP Wydrna. W programie uroczystości znalazły się m.in. rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci „Na jagody”, występy uczniów Szkoły Podstawowej w Wydrnej, grupy tanecznej „Stokrotki” działającej przy GOK, nowopowstałej formacji muzycznej Anawanowa Ars, duetu akordeonowego Filip & Kacper, kapeli Ludowej „Młoda Przepióreczka”.

Ponadto podczas imprezy rozstawiono stoiska z różnorodną ofertą tematyczną m.in. stoiska KGW Wydrna, ŚDS Krzywe, Klubów Seniora w Jabłonce i Temeszowie, GOK Dydnia, PODR w Boguchwale, programu Czyste Powietrze, Gminnego Biura Spisowego, Mobilnego Punktu Szczepień, a także stoiska lokalnych producentów i rękodzielników.


Świętowanie zakończyła zabawa taneczna, trwająca wg. uczestników o wiele za krótko.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli zorganizować to wydarzenie i artystom, którzy zechcieli uświetnić obchody Jagodnej. Dziękujemy Niebiosom za dobrą pogodę. Dziękujemy serdecznie Sponsorom za wkład w przygotowanie poczęstunku.
Na koniec pragniemy podziękować wszystkim, którzy przybyli na tą zabawę. Mamy nadzieję, że każdy znalazł na niej coś dla siebie. Pragniemy również przeprosić za wszelkie błędy i niedociągnięcia, które popełniliśmy przy organizacji wydarzenia.